уторак, 28. јануар 2020.

POČETNO PROGOVARANJE –SAVET LOGOPEDA






Savet logopeda
 

Kako raditi na početnom progovaranju i kako stimulisati govorno - jezički razvoj kod vašeg deteta:

*Prvo je važno da počnete da skrećete pažnju deteta nazvukove iz prirode i okruženja. Stavite na sto više nekih zvučnih istrumenata, ili nekuh drugih igračaka, stvari,  koje proizvode zvuk, da dete prepozna koji zvuk ste proizveli, kada je ono bilo okrenuto leđima, da pogadja, (akustičke vežbe) 

*Potom radite vežbe vizuelnog opažanja(skretanje pažnje na slikovnice, pokazivati mu, imenovati, neko vreme i to u početku jednostavne slikovnice.... Potom  tražiti od deteta da SAMO pokazuje neko vreme,ono što vidi u slikovnici, na vaš zahtev, potom da pokazuje na zahtev  delove tela, odeću, i sve što je u njegovom okruženju, a da ste mu već o tome pričali. Potom gasiti i paliti svetlo, slagati kocke, autiće ....po veličini, boji, obliku, skretati mu pažnju na druga lica, stvari...."vidi ko je došao...."I sl.

*Potom radite vežbe shvatanja reči i shvatanje zabrane, shvatanje reči vezanih za konkretne predmete, dugo mu pokazivati, imenovati, pričati zašta nešto služi, demonstrirati....Predmeti u kuhinji, kupatilu, za stolom…. 

*Potom raditi vežbe za izvršavanje naređenja (Daj mi loptu!, Uzmi loptu!, Nađi loptu! Pokaži oko, uvo, nos.... baci loptu, idi napolje, idi u sobu, uzmi sapun, obriši ruke, operi ruke, pokaži da su čiste, složi igračke, stavi u policu, otvori svesku...  donesi (nešto što nije u vidnom polju )kaput, cipele, kapu....

*Potom radite vežbe fonacije i govorne imitacije. Podržavati svaku detetovu vokalizaciju, ponavljati je i hrabriti da to dete ponovi. Prilikom slaganja kockica, svajki pokret trebao bi da bude propraćen izgovaranjem glasa, sloga...  dete će vremenom početi da vas imitira i dolazi do početnog progovaranja, potom povezivati svaki glas, slog ili reč koju dete izgovori sa nekom radnjom (pr.AAAAAA-leti avion, EEEEE.plače beba.....



To bi bilo dovoljno za početak, budite uporni u ponavljaju i strpljivi. Rezultati će polako doći, jer dete prvo kao što znate razvija unutrašnji govor i razmevanje, tek onda sledi ekspresija....


Važno je da sve što radite, dete shvati kao igru, bez presije, polako, nežno, sa osmehom, istrajno, uporno, svakodnevno, jer malo po malo, korak po korak i vi bez velike muke dolazite do željenog rezultata... a to je uspostavljanje toplog emotivnog kontakta, dobre komunikacije i lepog govora.



mr Gordana Maksimović
dipl.defektolog-LOGOPED
reedukator psihomotorike


Centar za lični razvoj-Miris pozitivnog duha Kraljevo




уторак, 21. јануар 2020.

Priprema za polazak u školu 
kroz  kreativne radionice

Spremnost za polazak odnosi se na različite aspekte dečijeg razvoja i tu govorimo o:

   * fizičkoj
   *socioemocionaloj
   *i kognitivnoj (razvijenost govora, mišljenja,opažanja i pamćenja, kao i mogućnost usmeravanja i održavanja pažnje određeno vreme) spremnosti za školu.



   Tako da priprema za školu, kroz dobro osmišljene kreativne  radionice predstavljaja dobar preduslov za savladavanje školskih veština i to kroz:

*Uvežbavanje sitnih mišića ruke, fina motorika
*Uskladjivanje pokreta oko-ruka
*Naučiti dete da sedi duže vreme na jednom mestu i nešto da radi (da vežba pažnju i koncentraciju)
*Prepoznavanje slova-kada ga vidi da zna da ga imenuje i da imenuje predmete koji počinju tim slovom (vežba igra na slovo na slovo)
*Uvežbavanje matematičkih sposobnosti;
    -razlikovanje oblika,
   -svrstavanje stvari po nekim osobinama, da zna šta je veliko, malo, usko-široko,nisko-visoko,
    -uočava položaj:gore-dole, pravo,napred-nazad, levo-desno, ---da se snalazi u svesci, ali i na ulici,
     -da se snalazi u vremenu:dan-noć, danas, sutra, juče
     -poredi predmete i pojave i uoči sličnosti i razlike
*igra je važan i neizostavan deo pripreme deteta za polazak u školu.(kroz igru, kao što su"ne ljuti se čoveče", domine, karte, igra memorije i dr…
Jer u ovakvim igrama dete se misaono aktivira, stavlja se u situaciju da zaključuje, povezuje, pamti, da poštuje određena pravila, da se takmiči ili razvija saradničke odnose, ako ih igra u paru.
* Razvijati pažnju tako dase detetu o nečemu priča, ali i pokazuje to što mu se priča, jer dete mnogo lakše pamti kada nešto vidi i čuje,;
     -čitati deci kraće priče(bajke i basne) i tražiti da ih prepriča, da odgovori n a pitanja vezana za priču,
    -da nacrta neki složeniji crtež o sadržaju priče, tako da ispuni ceo prostor papira.
* vežba opažanja;
     -staviti pred dete nekoliko igračaka, a kada se ono okrene, promeniti mesta ili neku skloniti, dete treba da opaža šta nedostaje
    -igrati se kupaca i prodavaca, zadavati mu da vam iz radnje donese 4-5 stvari i proveriti da li je donelo sve što ste tražili.
      -slaganje složenijih slagalica(puzzle)
      -tražiti da uoče razlike sa dva crteža koja izgledaju isto(pronadji razlike)


Priprema dece za polazak u školu, kroz  kreativne radionice i igru pokazala se kao jako dobra i  zanimljiva.

Grupa je važna;

*zbog razvijanja pripadništva, razvoja
*socijalno emocionalne zrelosti, što sve olakšava detetu polazak u školu, prihvatanje školskog života i obaveza, bolje komunikacije sa vršnjacima i odraslima
*sklapa i održava prijateljstva-saradjuje sa vršnjacima, poštuje pravila i ciljeve grupe
*odvaja se od roditelja i ostaje u grupi
*kada radionice kreira neko ko ima obrazovanje, dugogodišnje iskustvo i uspeh u radu sa decom;
*kada se to sve dešava u prijatnom i prelepom prostoru, gde se dete oseća opušteno i srećno, uspeh je zagarantovan.
*deca vole rad u grupi i zato ih treba uključivati u kreativne radionice, gde će oni raditi na razvitijanju i fizičkih i socio-emocionalnnih  i intelektualnih veština.


   Kroz igru  usmeravanje aktivnosti svakog deteta, deca se socijalizuju, stiču svest o pripadnosti grupi, razvijaju emocionalnu inteligenciju, i uz to stiču potrebne veštinei i radne navike u skladu sa godinama što omogućava bolje preduslove za veći koeficijent intelegencije i više mogućnosti za napredovanje i razvoj u školovanju i  životu.


mr Gordana Maksimović
dipl.defektolog-LOGOPED
reedukator psihomotorike
Sertifikovani logoped
 za rad na najsavremenijem logopedskom DSP
(Digital Signal Processing) Behringer aparatu i za primenu logopedskih istrumenata (logopedske sonde)


 PRIPREMA PREDŠKOLACA ZA POLAZAK U ŠKOLU

Rezervišite mesto na vreme.

Ne zaboravite da od vrednih predškolaca, do uspešnih đaka prvaka, deli ih nekoliko dobrih koraka.

Centar za lični razvoj-Miris pozitivnog duha Kraljevo



четвртак, 16. јануар 2020.

Logopedsko testiranje za polazak u školu

Vreme je za školu!

Možda se pitate se da li je vaše dete spremo?


Polazak u školu je važan trenutak kako za svako dete tako i za njegove roditelje. To je vreme promena, prilagođavanja, novih početaka, novih prijatelja i samim tim izuzetno osjetljiv trenutak u razvoju.
Pored toga što jedna takva promena nosi brojne psihološke izazove, ne treba previdjeti zrelost svakog deteta da se nosi sa zahtevima koje se pred njega postavljaju u okviru školskog sistema.
Da bi dete bilo spremno za polazak u školu poželjno je da svi aspekti razvoja budu ujednačeni (kognitivni, socio-emocionalni, fizički i razvoj govora).
Ukoliko se pitate da li je Vaše dete zrelo za polazak u školu, takav odgovor možete dobiti od logopeda i psihologa, koji će uraditi procenu zrelosti za polazak u prvi razred.




LOGOPED stavlja poseban akcenat na govorno-jezički razvoj u okviru kojega procjenjuje:

  • razumijevanje govornih poruka
  • razvijenost ekspresivnog govora i jezika, gramatičke kategorije, leksički fond, razvijenost rečenice
  • glasovnu analizu i sintezu (rasčlanjivanje i povezivanje glasova u reč/i)
  • auditivnu, vizuelnu percepciju
  • verbalno pamćenje
  • izgovor glasova
  • razvijenost motorike govornih organa
  • predveštine važne za usvajanje školskih veština (čitanja, pisanja, računanja, učenja)
  • razvijenost grafomotorike 


Za svako dete kod kojeg postoji potreba uključivanja u  logopedski tretman organizuje se individualni rad sa logopedom, što se tačno definiše posebnim planom vežbanja koji daje odlične rezultate zajedno sa angažovanjem roditelja koji vežbaju u kućnim uslovima prema uputstvima terapeuta.



mr Gordana Maksimović
dipl.defektolog-LOGOPED
reedukator psihomotorike


Centar za lični razvoj-Miris pozitivnog duha Kraljevo